All Products
-
StevenCHN-TOP offer very good service and the products help us a lot -
S.N. SharmaCHN-TOP machine help me to improve my imprresion for Chinese machines -
MikeBest products with best price, CHN-TOP well done!
Keywords [ pcbn polycrystalline cubic boron nitride ] match 144 Products.
1500 Kg PCD grinding machine designed for processing of cutting tools and diamond materials ensuring consistent accuracy
| Packing Size: | 1850*2100*1650mm |
|---|---|
| Pneumatic System: | JAPAN SMC Brand |
| Grinding Wheel Type: | PCD (Polycrystalline Diamond) |
Pneumatic System JAPAN SMC PCD Grinding Machine Max Grinding Diameter 200 Mm Compatible Aeronautical PCD Tool CNC Tools
| Package: | Wooden Box |
|---|---|
| Tip Radius: | 0-70mm |
| Minimum Order: | 1 Set |
220-240V PCD Grinding Machine for B2B Purchasing 1 Set Minimum Order
| Voltage: | 220-240V |
|---|---|
| Application: | PCD Tools PCBN Tools, Carbide Tools |
| Dust Collection System: | Dual HEPA Filter Vacuum |
High Precision PCD Grinding Machine with Image System Resolution 1280dpi*960dpi and Cross Table Swiveling Angle 270°
| Dimension: | 1200*1168*1530mm(L*H*W) |
|---|---|
| Name: | PCD/PCBN Grinding Machine |
| Optical Tube Distance: | 300mm |
Customizable Vacuum Brazing Device For Specific Customer Requirements
| Chamber: | Quartz Glass Tube |
|---|---|
| Max Vacuum Rate: | 10^-2 Pa |
| Chamber Size: | 180*500mm |
Automated 600kg Vacuum Welding Machine 18 Halogen Tubes Quartz Glass Chamber 380V 3Phases 5Wires
| Application: | PCD/PCBN Inserts Brazing |
|---|---|
| Power Supply: | 380V-3Phases-5Wires/20KW |
| Dimensions: | L1600×W950×H900mm |
Grinding Wheel Height Adjustment PCD Grinding Machine 170mm Traveling Range Adjustable Grinding Pressure
| Name: | PCD/PCBN Grinding Machine |
|---|---|
| Grinding Pressure: | 0-450N(adjustable) |
| Grinding Wheel Oscillation Frequency: | 0-45/min(adjustable) |
Active Temperature 760C Vacuum Brazing Paste Suitable for Brazing Thin Sections and Delicate Components in Manufacturing
| Color: | Silver-gray |
|---|---|
| Brazing Material: | PCD PCBN Carbide Tools Brazing |
| Package: | Syringe/Tube |
PCD Grinding Machine with Grinding Wheel Inclination of -13°- 24° and Image Magnification up to 250 Times
| Grinding Wheel Traveling Range: | 170mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Oscillation Distance: | 0-40mm(adjustable) |
| Grinding Wheel Height Adjustment: | 140mm |
High Precision PCD Grinding Tools with Customized Tolerance and Performance Options
| Size: | Customized |
|---|---|
| Processing Method: | Grinding |
| Material: | PCBN |

