All Products
-
StevenCHN-TOP offer very good service and the products help us a lot -
S.N. SharmaCHN-TOP machine help me to improve my imprresion for Chinese machines -
MikeBest products with best price, CHN-TOP well done!
Keywords [ pcbn polycrystalline cubic boron nitride ] match 144 Products.
Brazing Material Vacuum Welding Paste Vacuum Brazing Paste Solution for PCD PCBN Carbide Tools Brazing and Metal Bonding
| Brazing Material: | PCD PCBN Carbide Tools Brazing |
|---|---|
| Basemetalcompatibility: | Compatible With Stainless Steel, Copper, Aluminum |
| Package Size: | 1 Lb Jar |
PCD/PCBN 1280dpi*960dpi Grinding Machine With 0-70mm Tip Radius
| Optical Tube Distance: | 300mm |
|---|---|
| Tip Radius: | 0-70mm |
| Grinding Wheel Size: | 150*40*40mm(D*H*T) |
Advanced PCBN Cutting Tools for High Hardness in Round Machining
| Wear Resistance: | High |
|---|---|
| Hardness: | High |
| Size: | Customized |
PCD grinding machine durable construction PCD PCBN grinder suitable for tool material grinding and continuous industrial
| Voltage: | 220-240V |
|---|---|
| Toolmaterial: | PCD (Polycrystalline Diamond) |
| Machinedimensions: | 1500 X 1200 X 1600 Mm |
Tip Radius 0-70mm PCD PCBN materials grinder Grinding Wheel Diameter 150mm engineered for and consistent grinding performance
| Maxgrindingdiameter: | 150 Mm |
|---|---|
| Angle Encoder: | FAGOR |
| Grinding Wheel Diameter: | 150mm |
ADICO PCBN Blank 1.6 2.0 3.2mm Thickness For Grey Cast Iron HSS Nodular Cast Iron
| Name: | ADICO PCBN Blank With 1.6/2.0/3.2mm Thickness For Grey Cast Iron, HSS, Nodular Cast Iron |
|---|---|
| Usage: | PCBN Tools |
| Application: | Grey Cast Iron, HSS, Nodular Cast Iron |
High Corrosion Resistance PCBN Blank 1.6/2.0/3.2mm Thinckness Adico Brand
| Name: | Blank High Corrosion Resistance 1.6/2.0/3.2mm Thinckness Adico Brand |
|---|---|
| Usage: | PCBN Tools |
| Application: | Grey Cast Iron, HSS, Nodular Cast Iron |
Drilling Hard Ferrous Materials PCBN DISC Sharp Round Cutting Tool Delivering Enhanced Durability and Cutting Efficiency
| Manufacturingmethod: | High Pressure High Temperature (HPHT) |
|---|---|
| Sharp: | Round |
| Typicaluses: | Turning, Milling, Drilling Hard Ferrous Materials |
Black PCBN Blank High Hardness Low Thermal Expansion Wear Resistant Round/Square/Rectangle
| Hardness: | High |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.01mm |
| Shape: | Round, Square, Rectangle, Etc. |
Chemical Stability Excellent Resistance To Chemical Corrosion with PCBN DISC Tools
| Thermal Stability: | Can Withstand High Temperature Up To 1400°C |
|---|---|
| Hardness: | Higher Than 4500HV |
| Color: | Light Grey |

