All Products
-
StevenCHN-TOP offer very good service and the products help us a lot -
S.N. SharmaCHN-TOP machine help me to improve my imprresion for Chinese machines -
MikeBest products with best price, CHN-TOP well done!
Polycrystalline Diamond PCD Cutter 70mm High Precison For Aluminium Alloy
| Name: | Polycrystalline Diamond |
|---|---|
| Usage: | PCD Inserts Cutting Tools |
| Application: | Aluminium Alloy, Metal, Nonferrous Metals |
1.6mm Thickness High Toughness PCD Blank PCD Compact For Metal Nonmetal Cutting
| Name: | Polycrystalline Diamond |
|---|---|
| Usage: | PCD Inserts Cutting Tools |
| Application: | Nonferrous Metal、Nonmetal、Wood |
2um Metal Cutting PCD Diamond High Efficiency Wear Resistance
| Name: | Polycrystalline Diamond |
|---|---|
| Usage: | PCD Inserts Cutting Tools |
| Application: | Aluminium Alloy, Metal, Nonferrous Metals |
10um Grit Size PCD TOOLS Optimized for High Precision Machining and Consistent Performance in Manufacturing Processes
| Density: | 3.52 G/cm3 |
|---|---|
| Model: | 1.6-FS |
| Grit Size: | 10um |
PCD Blank Incorporating High Chemical Inertness Designed for Precision Industrial Cutting and Machining Performance
| Diamond Thickness: | 0.5-08mm |
|---|---|
| Model: | 1.6-FS |
| Density: | 3.52 G/cm3 |
Middle Abrasive Resistance PCD INSERTS Customization On Request Precision Engineered Inserts For And Cutting Performance
| Abrasive Resistance: | Middle |
|---|---|
| Diamond Layer: | 0.4-0.6mm |
| Customization: | Available On Request |
High Chemical Inertness PCD Blank Featuring Density 352 Gcm3 and Middle Abrasive Resistance Suitable for Precision Tools
| Abrasive Resistance: | Middle |
|---|---|
| Key Word: | PCD BLANK |
| Customization: | Available On Request |
PCD BLANK Grit Size 10um Optimized for Precision Cutting Tool Applications and Industrial Fabrication
| Operatingtemperature: | Up To 700°C |
|---|---|
| Wearresistance: | Excellent |
| Abrasive Resistance: | Middle |
Surface Roughness Ra0.1um PCD TOOLS Thickness 0.5mm-10mm Designed for Precision Cutting and Durable Machining Solutions
| Model: | 1.6-FS |
|---|---|
| Bondingmethod: | Sintered With Carbide Substrate |
| Guarranty: | 1 Year |
Surface Roughness Ra0.1um PCD Blank Offering Excellent Wearresistance Diamond Thickness 0.5 to 08mm Suitable for Metalworking Tools
| Chemical Stability: | High |
|---|---|
| Diamond Layer: | 0.4-0.6mm |
| Surface Roughness: | Ra<0.1um |

