All Products
-
StevenCHN-TOP offer very good service and the products help us a lot -
S.N. SharmaCHN-TOP machine help me to improve my imprresion for Chinese machines -
MikeBest products with best price, CHN-TOP well done!
High Precision PCD Grinding Machine with Image System Resolution 1280dpi*960dpi and Cross Table Swiveling Angle 270°
| Dimension: | 1200*1168*1530mm(L*H*W) |
|---|---|
| Name: | PCD/PCBN Grinding Machine |
| Optical Tube Distance: | 300mm |
PCD/PCBN Materials Grinder 170mm Wheel Travel and 300mm Optical Tube Distance for Easy Tip Radius Grinding
| Grinding Wheel Oscillation Distance: | 0-40mm(adjustable) |
|---|---|
| Grinding Wheel Oscillation Frequency: | 0-45/min(adjustable) |
| Tip Radius: | 0-70mm |
Digital Zoom PCD Grinding Machine with 0.001mm Linear Grating Readout and 300mm Optical Tube Distance
| Size Of Cross Table: | 210*160mm With 4T Grooves |
|---|---|
| Image Magnification: | 45-250 Times(digital Zoom) |
| Grinding Wheel Inclination: | -13°~+24° |
Adjustable PCD Grinder for Accurate Grinding 0-45/min Grinding Wheel Oscillation Frequency 300mm Optical Tube Distance
| Grinding Wheel Size: | 150*40*40mm(D*H*T) |
|---|---|
| Grinding Wheel Oscillation Frequency: | 0-45/min(adjustable) |
| Size Of Cross Table: | 210*160mm With 4T Grooves |
Grinding Wheel Height Adjustment PCD Grinding Machine 170mm Traveling Range Adjustable Grinding Pressure
| Name: | PCD/PCBN Grinding Machine |
|---|---|
| Grinding Pressure: | 0-450N(adjustable) |
| Grinding Wheel Oscillation Frequency: | 0-45/min(adjustable) |
Precision Grinding Made Easy PCD Grinding Machine and Adjustable Grinding Wheel Oscillation Distance 0-40mm
| Spindle Power: | 2.2kw |
|---|---|
| Readout Of Linear Gratings: | 0.001mm |
| Grinding Pressure: | 0-450N(adjustable) |
Optical Tube Distance of 300mm in PCD/PCBN Materials Grinder With 4T Grooves
| Image System Resolution: | 1280dpi*960dpi |
|---|---|
| Grinding Wheel Traveling Range: | 170mm |
| Spindle Speed: | 0-42000RPM(adjustable) |
1450kgs PCD Grinding Machine With 300mm Optical Tube Distance And 210*160mm Cross Table Size
| Grinding Wheel Traveling Range: | 170mm |
|---|---|
| Optical Tube Distance: | 300mm |
| Dimension: | 1200*1168*1530mm(L*H*W) |
Adjustable Grinding Pressure PCD Grinder for Versatile Applications
| Readout Of Linear Gratings: | 0.001mm |
|---|---|
| Grinding Wheel Size: | 150*40*40mm(D*H*T) |
| Pixel Size: | 3.75um*3.75um |
Spindle Speed 0-42000RPM Adjustable PCD Grinding Machine With 1200*1168*1530mm L*H*W
| Spindle Power: | 2.2kw |
|---|---|
| Image System Resolution: | 1280dpi*960dpi |
| Grinding Wheel Oscillation Frequency: | 0-45/min(adjustable) |

